Melitta stempelkande 8 kopper

Stempelkande til otte kopper og en af de billigste vej til french press.
Grovmalet kaffe og fire minutter
En stempelkande kræver grovmalet kaffe. Er den for fint malet, presser stemplet grumset gennem filteret og ned i koppen, og kaffen bliver både grumset og bitter.
Hæld varmt vand over, lad den trække fire minutter, og pres så langsomt ned - hastigheden er hele forskellen.
Otte kopper er en hel kande
Kapaciteten er otte kopper, hvilket rækker til et morgenbord eller kaffe efter maden til fire personer.
Det er en almindelig glaskande, så kaffen skal drikkes eller hældes over i en termokande - i selve kanden bliver den både kold og bitter, fordi grumset bliver ved med at trække.
Specifikationer
- 8 kopper
- Til grovmalet kaffe
- Anbefalet trækketid 4 minutter
Priser og prisudvikling
| Forhandler | Pris | |
|---|---|---|
| KitchenOne | 169 kr. | Til butik |
| CS Megastore | 178 kr. | Til butik |
Siden 27. august 2026 har vi set prisen svinge mellem 161 og 181 kr. Priserne er hentet automatisk fra forhandlernes egne feeds 12. september 2026 og kan have ændret sig siden. Klikker du videre og køber, kan vi modtage provision - det koster dig ikke ekstra.












Ingen kommentarer endnu
Indlæser …